Haber

Aylardır oğlunun cenazesini arıyor: Oğlum inşaat altında kalmasın


Sûr’da sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın babası, 16 aydır oğlunun cenazesini arıyor. İlçede başlatılan yıkıma dikkat çeken baba, ‘Oğlumun cenazesi Sur’da o inşaatın yapıldığı alanda. Lütfen, oğlumun cenazesi inşaat altında kalmasın’ diyor

Amed’in Sûr ilçesinde, ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında 22 Ocak 2016’da yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın babası, oğlunun cenazesini alabilmek için aylardır mücadele veriyor. O dönem yasak nedeniyle Sûr’a defnedilmek zorunda kalınan cenazenin bulunması için Arslan’ın ailesi, defalarca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunmuş ancak sonuç alınamamıştı. Baba şu anda Sûr’a yapılması planlanan inşaatlarla birlikte oğlunun cenazesini inşaatlar altında kalmasından endişeleniyor.

8sur2Cenazenin yeri belli

Arslan ailesi, Sûr’dan çıkanlar aracılığı ile oğlunun cenazesinin yasaklı alandaki Hasırlı Mahallesi’ndeki Hasırlı Camisi yanına defnedildiğini öğrenmiş. Bunun üzerine cenazenin defnedildiği yerin tespit edilip, çıkarılması için başvuruda bulunan aileyi savcılık, belirtilen yerde daha önce yapılan arama ve kazı çalışmalarında herhangi bir cenazeye rastlanmadığı gerekçesiyle reddetmiş. Bunun üzerine cenazenin çıkarılması için Diyarbakır Valiliği’ne başvuran aileye, şuna ana kadar herhangi bir cevap verilmiş değil.

Yine ‘gizlilik’ engeli

Ailenin, cenazenin bulunması talebiyle daha önce başvuruda bulunduğu İçişleri Bakanlığı ise, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile koordine kurulduğunu ve emniyetin kendilerine bildirilen adreslerde kazı çalışması yaptığını ancak cenazenin bulunmadığını ifade etmiş. Bakanlık ayrıca, konunun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturulduğunu ve dosyada gizlilik kararı bulunduğunu belirtmiş.

‘Oğlumun mezarı olsun’

Oğlunun cenazesini bulmak umuduyla Erzerom’un (Erzurum) Gosgi (Karayazı) ilçesinden defalarca Amed’e gelen baba Ali Rıza Arslan, “Oğlumun bir parça da olsa kemiğini bulmak istiyorum. Bir parça kemiği olsun da, gidip ziyaret edebileceğimiz bir mezarı olsun” diyor. 16 aydır dört gözle bir haber beklediklerini ifade eden baba Arslan, “16 aydır evimizde huzur yok. Annesinin, kardeşinin durumu perişandır. Ben oğlumun bir mezarı olsun istiyorum” diyerek feryat ediyor.

Bedeni inşaat altında kalmasın

Çatışmaların ardından iş makineleri ile tamamı yıkılan ve kalan yerlerin de ‘Sûr sevgi ile yükseliyor’ sloganı ile başlatılan inşaat çalışmalarıyla yıkılacağını hatırlatan baba Arslan, yapılacak olan inşaatların oğlunun bedeninin üzerinden yükselme ihtimalini düşünmek dahi istemedğini söylüyor: “Oğlumun cenazesi Sur’da o inşaatın yapıldığı alanda. Lütfen, oğlumun cenazesinin inşaat altında kalmasını istemiyorum. Ben de bir babayım. Acımın dinmesi için cenazeyi bulabilmek için bana fırsat tanısınlar. Gidip oğlumun cenazesini bulayım.”

AMED/dihaber