Hak İhlalleri

Gazeteci Türfent 21 gündür hücrede ve ihtiyaçları karşılanmıyor


Hak ihlaleriyle birlikte cezaevlerinde işkence ve tecrit had safhaya çıktı. Van T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen gazeteci Nedim Türfent, 21 gündür tek kişilik hücrede tutulduğunu ve cezaevi idaresi tarafından ihtiyaçlarının karşılanmadığını kaleme aldı

Wan girişinde 12 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınan, bir gün sonra “örgüt üyesi” olduğu iddia edilerek tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent cezaevinde yaşadığı işkenceyi kaleme aldı. 26 Nisan’da Van T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Türfent, sürgün edildiği günden bu yana tek kişilik hücrede tutulduğunu söyledi.

6 gün boyunca kantinden hiçbir şey vermediler

Türfent, gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi: “26 Nisan’dan beri hücredeyim. Yatak koğuş kapısından avlu kapısına kadar oda 3 buçuk metre, avlu ise 4 buçuk metre! İki haftadır TV, radyo, gazete yok! İstedim yokmuş. İlk çayımı 6 gün sonra içtim. 6 gün boyunca kantinden hiçbir şey vermediler. Okuyacak bir şey yok diye Tursil deterjanın üzerindeki yazıları okuyorum! Spor-sohbete çıkarmıyorlar. Kütüphaneden henüz kitap vermediler. Müdür ‘Üçlü odalarda yer yok’ diyor. Var olduğunu ispatladım oda no söyleyerek, bu kez de ‘Herkes istiyor’ dedi. ‘Belki 1 ay da kalırsın’ dedi.”

İddianame bir yılda ancak hazırlandı

Gazeteci Nedim Türfent, içerisinde bulunduğu araç 12 Mayıs 2016 tarihinde Van girişinde durdurularak gözaltına alındı. Türfent, gözaltına alınmadan önce kimi sosyal medya hesaplarında ölüm ile tehdit edilmişti. Türfent’ten ilk etapta haber alınamazken, kamuoyu baskısı sonucu Yüksekova’ya götürüldüğü açıklandı. Daha sonra Türfent, “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla 13 Mayıs’ta tutuklandı. Tutukluluk kararında yaptığı haberler ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterildi. Türfent, önce Hakkari Cezaevi’ne daha sonra Van M Tipi Cezaevi’ne ve oradan da Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

Yaklaşık 1 yıldır tutuklu olan Türfent’in iddianamesi yeni hazırlandı. Türfent’in ilk duruşması 14 Haziran’da Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

WAN