Rojava

Rakka QSD’yi bekliyor


Kuzey Suriye Federasyon ordusu Demokratik Suriye Güçleri (QSD)’nin Fırat’ın Gazabı hamlesi çerçevesinde sürdürülen Rakka’yı kuşatma hamlesinde 3 köy daha DAİŞ çetelerinden temizlendi.

QSD savaşçıları Rakka hamlesinin 4. Aşaması’nda kentin kuzeyinde yer alan Tel Maaz, Melali, Al Atşana köylerini yoğun çatışmaların ardından DAİŞ çetelerinden temizledi. Çatışmalarda çetelerin bomba yüklü araçla saldırı girişimi savaşçıların aracı imha etmesiyle boşa çıkarıldı. Öte yandan çatışmalarda onlarca çetenin öldürüldüğü belirtildi. QSD güçleri, Rakka merkeze 4 km kadar yaklaşmış durumda. Kentin tamamen kuşatılması ardından QSD’nin kent merkezine operasyon yapması bekleniyor.

Şehba bölgesinde bulunan ANHA muhabirlerinin verdiği bilgiye göre Türk ordusu ve bağlı gruplar, Şehba’ya bağlı Til Midyeq, Hesiye ve Semûqa köylerine saldırdı. Bombardımanlarda Um Hoş köyünde bir sivil yaşamını yitirdi, 5 sivil de yaralandı. Öte yandan Rakka etrafında DAİŞ’e ait eski bir mayının patlaması sonucu iki günde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Rakka’nın 17 km kuzeyinde yer alan El-Cerbûi köyünde Edla El-Elcûm (8) ve Fatma El-Elcûm (6) adlı çocuklar çete mayını sonucu yaşamını yitirdi. Rakkalı 3 sivil de kentin 13 km kuzeyine düşen Meyselûn mezrasına yakın bir bölgede döşenmiş mayın sonucu hayatını kaybetti.

RAKKA – ŞEHBA/ANHA