Emek-Ekonomi

‘Cazibe merkezi’ dedikleri kentte: 800 esnaf kepenk kapattı


Petrolün önemli merkezlerinden biri olan ve genç nüfus potansiyelinin en fazla olduğu kentler arasında yer alan Êlih (Batman), aynı zamanda gençler arasında da işsizliğin en fazla olduğu kentlerden biri. İçinde bulundukları krizi değerlendiren Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Talat Kara, kentte 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden bu yana 800’e yakın esnafın kepenk kapattığını söyledi. Kara, “Esnaf iş yapamaz hale geldi” dedi.

Yatırım yok

Ülkedeki yaşanan ekonomik krizde, çatışmalı sürecin büyük bir etkisi olduğunu dile getiren Kara, “Biz esnaflar bu yaşanan çatışmalı sürecin en çok zarar görenleri olarak, bir an önce çözüm ve barış sürecine dönülmesini istiyoruz” dedi. Hükümetin “Cazibe merkezleri” adı altında Kürdistan’da başlattığı ve 23 ili kapsayan projeyi değerlendiren Kara, “Cazibe merkezleri kapsamına dâhil edilen illerden biri de Batman’dır. Ama şu ana kadar bu projeye yönelik bir çalışma yok. Cazibe merkezleri kapsamında ilimize yapılan herhangi bir yatırım yok” dedi.

Krizi aşmanın yolu kooperatif

Market ve alışveriş merkezleri (AVM) karşısında rekabet edemediği için yok olmaya başlayan küçük esnaf için çağrıda bulunan Kara, “Küçük esnaflarımızla birlikte bir araya gelerek, dayanışma içerisinde kooperatifler kurarak bu küresel marketlere karşı gelebiliriz” dedi.

ÊLIH