Yaşam

Asimilasyonun adı AKP oldu


Erdoğan, AB ülkelerine ziyaretlerinde, ‘Asimilasyona hayır. Biz dinimizden, dilimizden, kültürümüzden taviz veremeyiz’ derken, 15 yıldır kurulan hükümetler Kürt dilini yok etmek için dil kurumlarını, derslikleri, anaokulları kapattı. En son Kürt Dil Bayramı arifesinde Rojeva Medya internet sitesi de kapatıldı

Celadet Bedirxan tarafından 1932 yılında çıkarılan Hawar adlı Kürtçe derginin yayına başlama tarihi olan 15 Mayıs, 2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor. Yıllarca baskı ve inkara maruz kalan Kürt dili, bu yıl AKP eliyle uygulanan asimilasyon politikalarının zirvesini yaşadı.

“Darbe ile mücadele” adı altında ilan edilen OHAL ile birlikte Kürt dilini de hedef alan AKP iktidarı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kürtçe’ye uygulanan baskı politikalarını aratmadı. Çıkarılan KHK’ler ile Kürtçe kurumlarının yanı sıra okul ve basın organları da kapatıldı.

Kreşlere bile tahammül edilmedi

Kurdi-Der ve Eğitim Sen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteğiyle, Kürtçe eğitim vermek amacıyla Amed’in Bağlar ilçesinde Ferzad Kemanger İlkokulu, Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde açılan Üveyş Ana İlköğretim Okulu ve Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde açılan Bêrîvan İlköğretim Okulu’nun yanı sıra çok sayıda okul açıldı. Açılan okullar eğitime başlamadan valilik tarafından “Milli mevzuata aykırı olarak faaliyet yürütmesi” iddiası ile kapatıldı. Yine eğitime devam etmek isteyen çok sayıda kurum da belediyelere atanan kayyumlar eliyle tekrardan kapatıldı.

Zarokistan Türkçe oldu

Amed’in Kayapınar Belediyesi’nde açılan ve anadilde eğitim veren Zarokistan Xalxalok, belediyeye atanan kayyum tarafından Türkçe Kreş’e çevrildi.

Kürtçe tabelalar kaldırıldı

Belediyelere atanan kayyumların anadil tahammülsüzlüğü okulları kapatmakla sınırlı kalmadı. Belediyelere atanan kayyumlar, yıllardır asılı olan çok dilli tabelaları kaldırdı. Yerine Türkçe tabela astırdı.

2_tabela

Kurdî-Der’e mühür

Kürt dilinin akademik olarak araştırılıp geliştirilmesi için kurulan Kurdî-Der de, OHAL’den nasibini aldı. 677 sayılı KHK ile Kurdî-Der’in tüm faaliyetleri durdurularak, çok sayıda şubesi mühürlendi.

Tek Kürtçe gazete kapatıldı

15 Ağustos 2006’da kurulan Türkiye’nin tek günlük Kürtçe Gazetesi de, KHK ile kapatılan kurumlar arasında oldu. Azadiya Welat, Kürtçe okul olarak biliniyordu.

İstanbul Kürt Enstitüsü kapatıldı

İstanbul’da aralarında katledilen Musa Anter, Feqî Hüseyin Sağnıç, İsmail Beşikçi, Abdurrahman Dürre, İbrahim Gürbüz, Cemşîd Bender, Süleyman İnanoğlu ve Yaşar Kaya’nın olduğu bir grup tarafından 18 Nisan 1992 yılında kurulan, Enstîtuya Kurdî ya Stembol’un (İstanbul Kürt Enstitüsü) de 31 Aralık 2016 tarihinde kapatıldı.

Kürtçe gazeteye BTK engeli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), günlük Kürtçe yayın yapan tek gazete olan Rojeva Medya’nın internet sitesini dün erişime engelledi. BTK, erişim engellinin gerekçesi ve ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi.

2_şirin_babaKürtçe Şirinler de neymiş!

Kürtçe diline saldırılarında sınır tanımayan AKP, Kürtçe’nin farklı lehçelerinde dünyaca ünlü çizgi filmleri çocuklarla buluşturan Zarok Tv’yi de kapattı. Arı Maya çizgi filmlerini Kürtçe yayınlayan Zarok Tv “Örgüt propagandası” iddiası ile kapatıldı.