Hak İhlalleri

Açlık grevinin 81’inci gününde Kemal Gün: Ölsem bile geri adım atmayacağım


Kemal Gün’e cenaze işkencesi 81’inci gününde devletin duyarsızlığı devam ediyor. 81 gündür açlık grevinde olan baba Gün şimdiye kadar 13 kilo kaybetti, kaslarında erime başladı, görme kaybı yaşıyor. Çocuğunun cenazesini almakda karalı olan Baba Gün, ‘Ölsem bile geri adım atmayacağım. Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması’ dedi

Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda 81 gündür çocuğunun cansız bedeni için açlık grevinde olan Kemal Gün’e devlet kör, sağır, dilsiz. 70 yaşındaki gün Dersim Çet Deresi’ne yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren DHKC’li oğlu Murat Gün’ün cenazesi alabilmek için başlattığı açlık grevinde kritik noktaya gelmesine rağmen duyarsızlık devam ediyor. Aynı bombardımanda yaşamını yitiren 11 DHKC’liden 9’unun cenazesi halen ailelerine verilmedi. 4 cenaze Meletî’deki (Malatya) kimsesizler mezarlığına defnedilirken, 5 cenazenin akıbeti hakkında ise herhangi bir bilgi verilmiyor.

Sağlık durumu tehlike sınırında

Gönüllü sağlıkçılar tarafından her gün kontrolü yapılan Gün’ün kilo kaybı ve kas erimesi devam ediyor. Eyleme 74 kilo ile başlayan Gün 81 günde 13 kilo verdi. Ağrılarının her geçen gün arttığını söyleyen Gün’ün sol gözünde görme kaybı başladı. Gün, kısa mesafeyi duraklayarak yürüyebiliyor ve geceleri uyuyamıyor.

Kemal_Gün

‘Son isteğim oğlumun bir mezarı olması’

Çocuğunun mezarı başında yasını tutmak istediği dile getiren baba Gün, “Onlardan bir şey istemiyorum. Kendi elimle teslim ettiğim çocuğumun kemiklerini istiyorum. Eğer onlarda şeref, vicdan var ise, anne babalarsa, insanlıktan nasibini almışlar ise bizi artık oyalamasınlar. Sonuçta ölsem bile eylemimden geri adım atmayacağım. Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması” dedi.

‘Öldürülenlerin kimlikleri belli mazeret uyduramazlar’

Adli Tıp Kurumu’nun bombalamadan kaynaklı kemiklerde DNA eşleşmesi yapılamadığı yönünde rapor yazması, bunun üzerine de savcının kemikleri teslim etmeyeceği yönünde karar almasına tepki gösteren Gün, “Oğlumu ve diğer gençleri kimyasal bombalarla o hale getiren onlar. Bunu bir mazeret olarak sunamazlar. Orada yakılarak öldürülenlerin kimlikleri belli” dedi.

Talepler karşılık verilmiyor

Yapılan tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını dile getiren Gün, Dersim’deki demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcilerinden oluşan heyetin Valilikle görüşme talebinde bulunduğunu, ancak bir sonuç alınamadığını söyledi.

Süreci bilerek uzatıyorlar

Baba Gün’e destek için yanında bulunan Özlem Balkı ise, kurumlarını topu bir birine attığını söyledi. Bu şekilde süreci uzatmaya çalıştıklarının altını çizen Balkı, STK’lerden oluşan heyetin vali ile yaptığı görüşmede, valinin heyeti başsavcıya yönlendirdiğini aktardı. Başsavcının yanına giden heyete tekrar valiliğe gönderildiğini söyleyen Balkı, “Bunu yapmanın bir anlamı yok. Sürecin bilerek uzatılmasına Kemal babanın bedeni dayanabilir mi? Gücünü göstermeye çalışmak inada bindirmek son derece anlamsız. Kemal babanın talebi siyasi bir talep değil, vicdani, insani bir taleptir. Savaşın bir onuru, hukuku vardır. Yapılanların hiçbir yerde yeri yoktur. Dini hassasiyetlerinin olduğunu sürekli dile getiren iktidara sormak lazım, yapılan bunca şey dinde var mı?” diye konuştu.

‘Kemal baba büyük yalanı ortaya çıkardı’

Bölgede yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren kişileri sahiplenen olmadığı gerekçesiyle kimsesizler mezarlığına defnedildiğine yönelik iktidar medyasında çıkan haberlere değinen Balkı, “Kemal baba büyük bir yalanı ortaya çıkardı. Sahipleri yok diye kimsesizler mezarlığına defnedilen herkesin sahibi var. Aileleri, sevenleri var. Ve cenazelerini almak istiyorlar. Aileler evlatlarına olan saygılarından dolayı mücadelelerine devam etmelidir” dedi.

Cenaze alınana kadar açlık grevi sürecek

Bir yandan Erzîngan’da (Erzincan) hasta olan annesi ile ilgilenen ve babasının yanına gelerek destek sunan kızı Beyhan Gün ise, babasına bir şey olması halinde cenazeyi alana kadar kendisinin açlık grevine başlayacağını ifade etti.

Babaya cenaze yerine ceza veriliyor

Nisan ayında Kemal Gün’e meydanda oturduğu her gün için Kabahatler Kanunu’na dayanarak 227 lira idari para cezası kesilmeye başlandı. Gün’e şu ana kadar eyleminden dolayı 18 bin 614 TL para cezası kesildi. Gün, kabahatinin olmadığını asıl kabahati cezayı kesenlerin işlediğini söyledi.

DERİM / dihaber