Ekoloji

Dêrsim ormanları üç aydır yakılıyor


Dêrsim’in Qisle (Nazımiye) Deşk bölgesi, merkeze bağlı Geyiksuyu, Sin, Halvori Gözeleri üzeri, Rengül, Müşkürek Xaçeli, Mezrabali, Şıxmeran, Dere Are ve Bali vadisinde çıkarılan orman yangınları; ağaçları, hayvanları ve endemik bitkileri kül ediyor.

Mazgêrd (Mazgirt), Pilemûriye (Pülümür) ve Qisle taraflarından da dumanlar yükselirken, Peri Vadisi’nde çıkarılan yangın ise, büyüyerek devam ediyor. Düzgün Baba ve Kutuderesi yakınındaki Hagaopil’deki (Büyüktarla) yangına müdahaleye izin verilmezken, gündüz saatlerinde yangının yayılmaması için çalışan köylüler ve çevreci aktivistler, yangının geceleri tekrar başlatıldığını aktarıyor.

Dêrsim’de temmuz ayında yaklaşık 550 hektarlık arazi yandı, bu rakam 700 hektara ulaşmış durumda. Geyiksuyu tarafındaki yangının Pulur’a (Ovacık) doğru ilerlememesi için süren çalışmalara HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ve Pulur Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu da katıldı. Diğer yandan, temmuz ayında çıkarılan yangınlara müdahale etmek isteyen yurttaşlara izin verilmemesi üzerine Sanat Sokak’ta gerçekleştirilen basın açıklamasına katılanlara, kişi başı 227 lira para cezası verildiği öğrenildi.

DÊRSİM/ANF