Politika

AKP’de tepkilere tedbir!


AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın AKP için ‘metal yorgunluk’ sözleri parti içinde tasfiyeyi gündeme getirirken, bu hamleye karşı parti içerisinde gelecek kimi tepkileri dindirmek için de Erdoğan’ın ‘FETÖ dosyaları’ hazırlattığı ve bu yönlü tedbirler aldığı belirtiliyor

Resmi olarak yeniden AKP Genel Başkanlığı koltuğuna oturduğu günden beri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği “metal yorgunluk” gündemdeki yerini koruyor. Bu konudaki söylemlerini daha da ileriye taşıyan Erdoğan, “yorgunluk” yaşayanların gerekli adımları atması gerektiğini belirterek AKP içinde bazı kişilerin istifa etmesini istediği şeklinde yorumlanıyor. Daha önce AKP ile bir şekilde yolları ayrılmış olanları da, “yolunu kaybetmekle” suçlayan Erdoğan’ın bir süredir AKP’deki yeni yapılanmaya ilişkin dile getirdikleri “tasfiye” söylemlerini de beraberinde getirdi.

Bu isimler arasında Melih Gökçek’in de olduğu, önemli kimi belediye başkanları, il başkanları, kimi milletvekillerinin de yer aldığı belirtiliyor. Hatta Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP kuruluş yıldönümü etkinliklerinde dile getirdiği, “Sayın Cumhurbaşkanım zaman zaman siz, teşkilatımızda ‘metal yorgunluğundan’ bahsediyorsunuz. Ben bu ‘metal yorgunluğun’ bir bahar yorgunluğu kadar kısa süreceğine inanıyorum. Yeter ki gönüllerimiz yorgun olmasın. Birlik ve birliğimize halel gelmesin” sözleri de AKP’deki kaygıların dışa vurumu olarak yorumlandı.

Ayrıca Erdoğan’ın bu yönlü girişimleri, AKP’yi yeniden yapılandırma çabaları, 2019 seçimlerine yönelik toplumun AKP’ye yönelik duyduğu güvensizliği aşma girişimi olarak da nitelendiriliyor. Erdoğan, hamlesine ilişkin parti içerisinde gelecek kimi tepkileri dindirmek için de FETÖ dosyaları hazırlattığı ve bu yönlü tedbirler aldığı belirtiliyor.

‘Yolunu şaşıran onlar’

AKP’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren AKP eski kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır, AKP’de tüzük ve programın ihlal edildiğini dile getirdi. Yalçınbayır, “Benim onlar hakkında hiç konuşmama gerek yok. Tüzük ve programın dışına çıkılmıştır. Tayip bey bizim için ‘Bunlar yolunu şaşırmıştır, yorulmuştur’ diyor. Yolunu şaşıranlar biz değiliz. Şaşıranlar belli. Kayıtlar ortada, tüzük ve program ortada iken nasıl bunların askıya alındığı biliniyor. Şimdi bundan sonra benim bunlarla ilgili yorum yapmama bile gerek yok” dedi.

Erdoğan’ın işaret ettiği gibi, “gereğini yaparak metal yorgunluktan” kaynaklı geçen hafta Ağrı, Muş, Hakkari ve Şırnak il başkanlarının istifa etmesiyle yeniden gündeme gelen “tasfiye” tartışmalarına ise Yalçınbayır katılmıyor. Yalçınbayır şöyle devam etti: “Artık kişiler bunlara uydukları için fiilen bunları kabul etmiş durumdalar. Bunlara da tasfiye denilmez. Kayıtdışılık siyasette fevkalade yaygın, kayıtlı olan hususlarda partilerin tüzüklerinde, programlarında, yetkili organlarında usulüne uygun kararlar bellidir. Ancak bugün yapılanların dayanağı yok. Alınan kararlar kayıtdışıdır. Bunu kabul eden geniş bir kitle var, bunlar tasfiye değil her türlü eylem ve işleme hazır olan kişilerdir” diye konuştu.

Kenan Kırkaya / Ankara / dihaber