Kadın

Yasa çıkarıyorlar ama kadına soran yok!


Müftülüklere nikah yetkisini de içeren yasa tasarısına Amedli yurttaşlardan tepki geldi. Kadınlar, ‘Yasa çıkarılıyor ama kadınlara soran yok’ derken, erkekler ise ‘Bu tasarı sadece kadınları değil tüm toplumu hedef alıyor’ sözleri ile tepki gösterdi

AKP tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan ve müftülüklere nikah kıyma yetkisini de içinde barındıran “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı”sına tepki bu kez Amedlilerden geldi.
22 yaşındaki Dilan Ayus, tasarının kadın haklarına gasp edeceğini ve çocuk istismarının üstünü örteceğini vurguladı. Ayus, tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Buna nasıl tamam diyebilirim? Hükümetin kadına reva gördüğü anlayış köleliktir. Tamamen ataerkil bir sistemi oluşturmak istiyorlar. Bir kadın psikolojik ve fiziksel olarak istismara uğrayacak ama susacak, boyun eğecek ve tamamen geri planda duracak. Türkiye’de hükümetin kadınlara ait bir politikası olduğunu düşünmüyorum. Kadınlarla ilgili yasalar çıkarılıyor ama kadınlara soran yok. Hükümet tek bir yol izliyor. Kadınlar yok diyor.”

Kabul etmiyoruz

Üniversite öğrencisi Duçem Güler ise, tasarının tamamen kadını erkek egemenliği altına almaya dönük olduğunu ifade etti. Güler, itiraz nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Müftülüklerin nikah kıyması, imam nikahlarının önünü açabilir. Çok eşlilik artar. Kadın açısından birçok olumsuzluklara gebe olduğunu düşünüyorum. Kadının özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik bir girişimdir. Tıpkı eski çağlardaki gibi kadını tamamen erkeğin iradesine bırakmak istiyorlar. Kadın evde otursun, çalışmasın, erkeğe hizmet etsin, erkek de istediği kadını alsın, yaşı durumu hiç önemli değil. Sonuç itibariyle kesinlikle kabul etmiyoruz.”

Tasarıya sadece kadınlar değil, erkekler de tepki gösteriyor. Kafe işletmecisi Mehmet Esen, tasarının sadece kadına yönelik bir girişim olmadığını, kadın şahsında bütün toplumu tek bir zihniyetin etkisi altına alıp köleleştirme amacında olduğunu vurguladı. Esen, “Tasarıyla kadın iradesini tamamen ortadan kaldırıp, erkek eliyle yeni tek tip bir anlayışı hakim kılmak istiyorlar. Yani ben dini bir kurumun evlilikle ilgili karar sahibi olmasını çok gerekli görmüyorum. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak bu tasarıyı kabul etmiyorum” diye konuştu. İbrahim Canpolat adlı yurttaş, “Bu tasarı çok eşliliğin önünü açan, çocuk gelinlerinin önünü açan bir devlet ideolojisidir” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

AMED/dihaber