Dünya

Ruhani: Anlaşmadan çekilebiliriz


ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararlarına yönelik Tahran’dan şimdiye kadarki en sert tepki geldi. Geçtiğimiz hafta yemin ederek ikinci dönem görevine başlayan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin dünya güçleri ile vardığı nükleer anlaşmadan çekilebileceğini söyledi.

Yeni bakanlar kurulunun Meclis’teki güvenoyu oylaması için yapılan toplantıda konuşan Ruhani, “Eğer ABD yaptırım uyguladığı eski döneme geri dönmek istiyorsa, İran, nükleer görüşmelerin başlamadan önceki daha uygun koşullara geri dönecektir. Bu da aylar, haftalar değil saatler içinde olabilir” diye konuştu. Trump yönetimini de suçlayan Ruhani, “Dünya açıkça gördü ki, Trump yönetimi altında ABD sadece uluslararası anlaşmayı görmezden gelmekle kalmadı verdiği sözleri de tutmadı. ABD iyi bir ortak da güvenilir bir arabulucu da değil” dedi.

Ruhani’nin geri çekilebileceğini söylediği nükleer anlaşma 2015 yılında İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın oluşturduğu altı ülke arasında imzalanmıştı. Anlaşma gereği çalışmalarını sınırlandıran İran’a yaptırımlar kaldırılacaktı. TAHRAN