Rojava

KDP’ye karşı YBŞ’ye katılıyorlar


Yaşadıkları katliamların bir daha yaşanmaması ve bu katliamların önünü almak için Êzidî gençleri, Êzidî halkının tek savunma gücü olan YBŞ saflarına katılmaya devam ediyor. Özellikle Güney Kürdistan hükümetinin son süreçte Êzidî gençler üzerinde rahatsızlık yaratan ve tepki uyandıran politikaları nedeniyle gençler Şengal Direniş Birlikleri’ne (YBŞ) katılıyor.

YBŞ’yi güçlendiriyorlar

Kendilerini irade haline getirmedikleri için bu kadar katliam ve kirli oyunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen YBŞ savaşçısı Amr Xanesor, “Bugün kendi kendini irade kılma fırsatı bulan Êzidî halkı üzerinde KDP gibi egemen güçler kirli politikalarıyla açığa çıkan bu iradeyi kırmak istememektedir. Bu oyunlarını ve amaçlarını boşa çıkarmak için YBŞ saflarına katıldım” değerlendirmesini yaptı.

İhanete cevap oluyorlar

Sistemin Êzidî gençler üzerinde yoğun şekilde özel savaş politikalarını uyguladığını belirten YBŞ savaşçısı Çiya Şengal, şunları belirtti: “Êzidîlik adına atılabilecek en kutsal adım, Êzidî halkının tek savunma gücü olan YBŞ’yi büyüterek olası fermanların ve ihanetin önünü almaktır.”

YBŞ savaşçısı Bewar Digura ise YBŞ’ye katılımını şöyle değerlendirdi: “Sistemin bize dayattığı kirli politikalarına karşı YBŞ saflarına katıldım. Çünkü KDP biz Êzidî gençler üzerinde çok kirli oyunlar oynamaktadır.”

ŞENGAL / RojNews