Dünya

İran’dan Trump’a ‘mektup’ iddiası


İran’ı çalkalayacak bir iddia ortaya atıldı. İran’dan ABD Başkanı Donald Trump’a, Hamaney sonrasına dair bir mektup gönderildiği iddia edildi.

Dünya Bülteni haberine göre, Ebu’l Hasan Beni Sadr, İran makamları tarafından ABD Başkanı Donald Trump’a, ülkenin dini lideri Ali Hamaney’den sonra Velayet-i Fakih (12. İmam Mehdi’nin bir gün geri döneceğina inanılıyor ve İmam Mehdi dönene kadar dini ve siyasal liderliği kimin sürdüreceğinin belirlendiği makam) makamına Irak’taki Ayetullah Ali Sistani’nin getirilmesiyle ilgili bir mektup gönderildiğini iddia etti.

Rejim muhaliflerine yakınlığıyla bilinen İranwire haber sitesine konuşan Beni Sadr, “İran makamları tarafından, ABD Başkanı Trump’a, ‘Hamaney hasta, ölümü yaklaştı. Eğer ABD tarafından İran’a baskı olmazsa itidal yanlıları iktidarda kalabilir. Böylece Irak’taki Ayetullah Sistani’yi Hamaney’in yerine getirebilmek mümkün olacaktır’ şeklinde bir mektup gönderildi” dedi.

İran’a uygulanacak yaptırımlarla ilgili ABD Kongresi’ndeki oylamanın İran seçimlerinden sonraya ertelenmesinin bu bilgiyi doğruladığını öne süren Beni Sadr, “Böyle bir mesaj Humeyni’nin hayatının son günlerinde Ronald Reagan’a da gönderilmişti” diye konuştu.

Olası isimler

Beni Sadr, Hamaney’den sonraki muhtemel isimlerle ilgili soruyu şöyle cevaplandırdı: “Anayasa’nın tarifine uyan birkaç kişiden fazla yok. Biri, Hamaney’in oğlu Mücteba. Diğerleri, İbrahim Reisi ve Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani’dir. Bir de Ayetullah Mahmud Şahrudi… Fakat benim asıl ümidim, Velayeti Fakih düşüncesinin teorik olarak ölmüş olmasıdır. Pratik olarak da öldü. Çünkü artık kimse inanmıyor. Sadece şiddeti meşrulaştırmak için bir vesile olarak kaldı. Kullanıldığı tek alan bu.”

Orduya eleştiri

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Devrim Muhafızları’nı ülkenin ekonomiyle ilgili konularına müdahale etmesi sebebiyle eleştirdi. Ordu Günü münasebetiyle Tahran’daki Beheşti Zehra Yerleşkesi’nde düzenlenen kutlamalara katılan Ruhani, “Silahlı kuvvetlerin ülkenin ekonomisi konusundaki vesveseleri, onları sahip oldukları yüksek hedeflerinden uzaklaştırmaktadır” dedi. Devrim Muhafızları Ordusu, sahip olduğu askeri gücün yanı sıra elinde bulundurduğu iktisadi kurumlarla İran iç ve dış politikasını yönlendiriyor. Devrim Muhafızları, genel bütçeden ayrılan pay dışında ülke genelinde sahip olduğu ulaşım, enerji ve inşaat şirketlerinden de önemli gelir elde ediyor.

TAHRAN