Dünya

O başkana geçit yok


Paraguay’da Anayasa’ya göre ikinci kez devlet başkanlığına adaylık yasak olmasına rağmen Anayasa ile oynayıp bir dönem daha koltuğa kurulmak isteyen Horacio Cartes, protestolar karşısında yenildi

Latin Amerika ülkesi Paraguay’da bir dönem daha başkanlık ısrarı boşa çıkarıldı. Devlet Başkanı Horacio Cartes, bir dönem ile yetinmeyip ikinci kez başkanlığa aday olma planını protestolar üzerine geri çektiğini açıklamak zorunda kaldı. Paraguay halkı, birçok ülkede klasikleşen “istikrar için” söylemiyle despot bir rejim kurmak isteyenlerin, otokrasi ve diktatörlük inşa etmek isteyenlerin yaptığı gibi devlet başkanının görev süresini uzatma girişimlerine geçit vermedi. Halk protestolarda kararlılığını gösterince Başpiskopos’a bir mektup yollayan Devlet Başkanı Horacio Cartes, ülkede ikinci kez adaylığını koymayacağını belirtti. Cartes, bu kararı alırken Papa Franciscus’un diyalog çağrısının da etkili olduğunu dile getirdi.

Ne oldu?

Horactio Cartes’in görev süresi 2018’de doluyordu. Ülkede 35 yıl süren diktatörlük rejiminin ardından 1992 yılında kabul edilen anayasa ile başkanlık süresi, tek dönem ve 5 yıl olarak sınırlanmıştı. Dolayısıyla Anayasa ikinci döneme izin vermiyordu. Ancak Horactio Cartes, AKP iktidarının yaptığı gibi Anayasa ile oynayıp görevi sürdürmek istedi. Kongre’nin başkanlık görevine ikinci kez aday olmayı öngören yasa tasarısını Cortes bir grup Senatörü korsan şekilde toplayıp gizlice kabul ettirdi. Bu korsan toplantı da normal kararların alındığı bölümde değil başka bölümde yapıldı. Nisan başında olay duyulunca tepkiler başladı. Muhalif senatörlerden Desiree Masi, “Bir darbe yapıldı. Direneceğiz ve halkı da bizimle direnmeye çağırıyoruz” dedi. Ülkede ayaklanma çıktı. Protestolarda Kongre binası ateşe verildi. Polis, herhangi bir tehdit söz konusu değilken yakın mesafeden nişan alarak ateş açtı. 25 yaşındaki Rodrigo Quintana hayatını kaybetti. Göstericinin ölümünün ardından İçişleri Bakanı Tadeo Rojas, Emniyet Müdürü Crispulo Sotelo ve 4 polis görevinden alındı. ABD Başkanı Barack Obama yönetimi 2012’de sol politika izliyor diye Fernando Lugo’ya karşı darbe yaptırmış, ülkeyi sağ kanat üzerinden yönetmeye kalkmıştı.

ASUNCION