Rojava

KODAR yol haritası hazırlıyor


Doğu Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Hareketi’nin (KODAR) önümüzdeki günlerde İran’da Kürt sorununun çözümü ve demokratik hakların tanınmasına dair bir yol haritası hazırlayacağı öğrenildi.

ANF’nin KODAR’a yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, yol haritasının açıklanmasından sonra İran’ın göstereceği tutuma göre KODAR da 19 Mayıs’ta yapılacak İran cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tutumunu belirleyecek. Söz konusu kaynak, KODAR’ın açıklayacağı yol haritasının içeriğinde, sorunların köklü çözümünü öngören komisyonların oluşturulması, siyasi ve hukuki sorunların çözümüne ve anayasada halkların temel haklarının belirlenmesine dair olacağını belirtti.

Bağsağlığı mesajı

Bu arada KODAR İran eyaletlerinde yaşanan sel felaketi nedeniyle yaşamını yitiren onlarca insan için başsağlığı mesajı yayınladı.

KODAR mesajında şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz günlerde Azeri ve Kürt yurttaşların yaşamını yitirmesine neden olan sel felaketi nedeniye özgürlükten yana olan herkes üzgün. Başlangıçta bir doğal afet olabilir ama burada duyarsızlık gizlidir. İran devleti bazı uluslararası kapitalist ülkeler gibi doğa karşıtı politikalar uyguluyor. Doğanın yanlış kullanımı ve yıkımı devam ediyor. KODAR olarak sel felaketinde yaşamını yitiren Kürt ve Azeri yurttaşların ailelerine bağsağlığı diliyoruz. Çevreci kurumlara ve örgütlere de doğa katliamına karşı çıkmaları ve insani tutum almaları yönünde çağrı yapıyoruz.”

TAHRAN/ANF