Hak İhlalleri

Açlık grevindeki ailelerden mücadeleyi büyütme çağrısı


Amed’de ailelerin tutsaklarla dayanışmak için başlattığı açlık grevi eylemini 5’inci grup devraldı. Grevdeki aileler, tutsakların taleplerinin bir an önce karşılanması ve herkesin bulunduğu yerden mücadeleyi büyütmesi çağrısı yaptı

Tutsakların “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, cezaevlerinde hak ihlallerinin ve köylerdeki ablukanın son bulması” talepleriyle cezaevlerinde başlattığı açlık grevi, 63’üncü gününde devam ediyor. Amed’de de ailelerin tutsaklara destek için başlattığı açlık grevi eylemini 5’inci grup, basın açıklaması ile devraldı. Açlık grevini devralanlar arasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Ruken Akça, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri ve tutsakların yakınları yer aldı.

Mücadele çağrısı

Açlık grevini devreden 4’üncü grup adına konuşan Nevriye Çur, tutsakların 63 gündür açlık grevinde olduğunu ve artık seslerinin duyulmasını istediklerini söyledi. Dışarıda aileler olarak günlerdir destek için açlık grevini sürdürdüklerini ifade eden Çur, herkesin cezaevlerindeki sesi duymaya ve taleplerinin karşılanması için mücadele etmeye çağırdı.

‘Tutsakların sesini duyun’

Ardından konuşan DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça ise tutsakların taleplerinin çok insani olduğunu ve bu taleplerin karşılanması için herkesin bulunduğu yerden mücadeleyi büyütmesi gerektiği çağrısında bulundu. Açıklamanın ardından kadınlar zılgıtlarla “Bijî berxwedana zindana” sloganı attı.

AMED