Politika

YSK Başkanı’ndan itiraf: Mühürsüz pusula ve zarfları geçerli saydık


Yasaya göre geçersiz sayılan oyları geçerli sayan YSK Başkanı Sadi Güven, seçmenlerin anayasal oy verme hakkını engellemiş olmamak için mühürsüz zarf ve oy pusulaların geçerli sayıldığını savundu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, tartışma yaratan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. YSK binasında konuşan Güven, mühürsüz pusula ve zarfların seçmen kusurundan değil, sandık kurullarının ihmalinden kaynakladığını belirterek, “mühürsüz pusula ve zarfların, 1990, 1994 ve 2004 yılları da dahil olmak üzere daha önceki seçimlerde de onlarca kere geçerli sayıldığını” açıkladı.

Hatanın siyasi parti temsilcilerinden oluşan sandık kurullarından kaynakladığını ileri süren Güven, bu nedenle seçmenlerin anayasal oy verme hakkını engellemiş olmamak için mühürsüz zarf ve oy pusulaların geçerli sayıldığını savundu. Güven, saat 23.30 sıralarında karşısına çıktığı gazetecilerin “Karar yasağa uygun mu” sorusunu yanıtsız bırakarak basın toplantısı düzenlediği salondan ayrıldı.

YSK: Evet çıkmıştır!

Güven, “Kesin olmayan sonuçlara göre, Evet ve Hayır oyu arasındaki fark 1 milyon 250 bin oldu. Halk oylamasında ‘Evet’ çıkmıştır. Kesin sonuçlar itirazlar değerlendirildikten sonra en geç 11, 12 gün sonra açıklanacaktır. Saat 23.00 itibarıyla açılan sandıklardaki seçmen sayısının 56 milyon 147 bin 506 olduğu, sisteme girilmeyen toplam 594 bin 76 seçmenin olduğu, ‘evet’ oyları toplamının 24 milyon 763 bin 516 olduğu, ‘hayır’ oyları toplamının da 23 milyon 511 bin 155 olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuca göre halk oylamasında ‘evet’ çıkmıştır” diye konuştu.