Kadın

Kadınlar ilkleri başardı kayyum yarım bıraktı


Yerel yönetimlerde eşbaşkanlık sistemi, Kadın Politikaları Müdürlüğü gibi yürüttüğü politikalar ile birçok ilke imza atan DBP’li belediyelere atanan kayyumlar, kadına yönelik çalışmaları ya yarım bıraktı ya da kadın kurumlarını tamamiyle kapattı

İktidarı boyunca cinsiyetçi söylemleri ve kadın kazanımlarını hedef alan politikaları ile tepkileri çeken AKP hükümeti, en son olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile de kadın kurumlarını hedefine aldı. Çıkarılan KHK’ler ile birçok kadın kurumunun kapısına mühür vurulurken, kadın odaklı belediyeciliği esas alan Demokratik Bölgeler Parti’li (DBP) belediyelerin kadın çalışmaları da atanan kayyumlarla ya yarım bırakıldı ya da kurumları kapatıldı. Yerel yönetimlerde eşbaşkanlık sistemi, Kadın Politikaları Müdürlüğü gibi birçok ilke imza atan DBP’li belediyelere atanan kayyumların yarım bıraktığı veya tamamiyle durdurduğu çalışmalardan bazıları ise şöyle:

Dersim Belediyesi

DBP’li Dersim Belediyesi, kadına yönelik şiddetle mücadele, eğitim ve ekonomi olarak 3 ayrı alan üzerinden çalışmalar yürüttü. Sağlık ekipleri genel çalışma içinde kadın sağlığı konusunda ayrıca çalışmalar yaptı. Sağlığın yanı sıra kadınları ekonomik hayata katmak amacı ile Kadın Ekonomi Birimi oluşturuldu. Belediye bünyesinde oluşturulan Kadın Merkezi, sosyal, ekonomik ve kadına yönelik şiddet ile ilgili birçok çalışmaya imza attı.

Aile içi şiddete karşı çalışmalar

Köy köy mahalle mahalle yapılan ev ziyaretleri ile kadınlara şiddet konusunda farkındalık eğitimleri verildi.
Kadın merkezi, kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet ve belediye genel çalışmaları gibi birçok konuda bilgilendirme yaptı. Nisan ayından itibaren yürütülen bostan çalışması özellikle kentte oldukça ilgi topladı. Öz kaynaklarla üretime dayalı çalışmada kadınlar ihtiyaçlarını karşıladı. Kadınlar arasında dayanışma ve kolektif iş yapma kültürü gelişti.

Çınar Belediyesi

Amed Çinar Belediyesi, 1 Mart 2015 tarihinde Kurulan Kadın Politikalar Müdürlüğü ile demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü ilkeler ekseninde hem Çinar Belediyesi içerisinde hem de Çinar ilçesi genelinde kadın politikalarını hayata geçirmek için çalışmalar yürüttü. 1 yıl içerisinde 38 eğitim çalışması, 3 aşamalı Kürtçe dil ve okuma yazma kursu ile ilçede ilk defa kadınlara dönük spor turnuvası yapılarak sosyal politika anlamında dönüşümler yaşandı. İlk defa köylerde 8 Mart şölenleri düzenlendi.

Binlerce kadına ulaşıldı

Belediye bünyesinde kurulan ve kayyum tarafından kapatılan Jînwar Kadın Merkezi yaptığı çalışmalarla binlerce kadına ulaştı. Belediye Kadın Meclisi kuruldu. Belediye çalışanları ve kadınlara toplumsal cinsiyet eğitimleri verildi. Köylerde toplumsal cinsiyet eğitimi gerçekleştirildi. Mahallelerde “Erken Yaşta Evlilikleri Önleme” kampanyası düzenlendi.

2_kayapınar_kadın_2

Yasal haklar için seminer

Genç kadınların sosyal, kültürel faaliyetlerini artırmaya yönelik Kadın Merkezi’nde gitar ve resim kursları açıldı. Kadınların şiddete karşı yasal haklarını kullanabilmeleri için gönüllü bir avukat üzerinden günlük seminerler verildi.

Kayapınar Belediyesi

Amed Kayapınar Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla Ekin Ceren Kadın Danışmanlık Merkezi ve Kadın Politikaları Başkanlığı kapatıldı. Kadın merkezi Kayapınar’a bağlı köylerde ev ev gezerek binlerce kadına ulaştı. Ayrıca Sûr’da çatışmalı ortamdan çıkan kadın ve çocuklara birçok anlamda destekde bulundu. Özellikle şiddete uğrayan kadınlarla birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Kadın merkezinde çok sayıda kurs ve atölyeler yapılarak yüzlerce kadına sertifika verildi.

Kadın Yaşam Evi

“Kadın Yaşam Evi”nin tüm hazırlığı bitmiş olmasına rağmen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Bakanlığı yetkililerince açılmasına izin verilmedi. Belediye kadınların yanı sıra tüm çalışanlarına da toplumsal cinsiyet eğitimi verdi. Şengal’den Amed’e göç etmek zorunda kalan ve Amed’de kampa yerleşen Êzidî kadınlara yönelik “Kadın Sağlığı” ve “Çocuklara Yönelik İhmal ve İstismar” konularında eğitim çalışması yapıldı.

Kayyum yüzünden başlanmadı

Belediye, Amed genelindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler ile ilgili bir envanter çalışması yürüterek, kadınlara yönelik istihdam alanı oluşturulmaya çalışacaktı. Ekin Ceren Kadın Merkezi’nde bir dikim atölyesi oluşturularak atölyeye katılacak kadınların tespiti yapılacaktı. Ancak planlanan bu çalışamalar da atanan kayyumla hayata geçirilemedi.

Bozova Belediyesi

Riha (Urfa) Heweng (Bozova) Belediyesi de ilçede kadınlar için en önemli merkezlerden biriydi. Belediyeye bağlı Kadın Politikaları Müdürlüğü ilçe genelinde kadınlar açısından birçok ilke imza attı. Kadın Politikaları Müdürlüğü, Heweng’de “Mezopotamya Kadın Kooperatifi” ile dayanışma içinde olarak kadın komünlerinin her mahallede, her sokakta yaşam bulması yönünde çalışmalar yürüttü. Yerelde bulunan kadınla alternatif ekonomi modeli ile örgütlendi. Takas usulü ekonomi modelini gerçekleştirmeye yönelik çalışmalar yapıldı.

Sağlıktan iletişime

Açılan Mizgin Kadın Danışma Merkezi’nde birçok kere kadınlarla bir araya gelindi. Sağlık, aile, iletişim, şiddet, Jineolojî, toplumsal cinsiyet, şiddetin cinsiyeti, kadın ekonomisi, toplumsal ekonomi, eş yaşam, madde bağımlılığı ile mücadele, sinema gibi konularda kadınlara eğitimler verildi. Yine şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuksal destek sağlandı.

Mêrdîn Belediyesi

Mêrdîn (Mardin) Belediyesi’nde Kadın Politikaları Daire Başkanlığı ile çalışmalar Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Kadın Ekonomisini Geliştirme, Kadın Eğitim Araştırma olarak üç boyutlu ilerledi. Çalışmalar kapsamında Arin Kadın Merkezi açıldı. 21 Eylül 2015 tarihinde kadın emeği ile üretilen ürünlerin sergilenmesi ve teşhiri için kadın emeği satış noktası açıldı. 25 Kasım 2015’te Nahrin Kadın Merkezi açıldı.

Kadın yaşam evleri

Belediyeye başvuran tüm kadınlara psikolojik destek verildi. Bu kadınlardan gerekli olanları yaşam evlerine (sığınma evlerine) nakledildi. Arin Kadın Merkezi’nde bulunan kadınlara seramik, okuma yazma, sabun, dikiş, keçe, ev tekstili vb. kurslarda 6 ay süre ile eğitim verildi. Merkezde film gösterimleri ve kadın tarihi, toplumsal cinsiyet, çocuk gelişimi, yaratıcı drama, meme kanseri, üreme sağlığı gibi konularda eğitimler verildi.

9_urfa

Nahrin Kadın Merkezi

Kadın politikalarının eğitim, şiddetle mücadele, kadın ekonomisi vb. alanlarda her türlü çalışmalarını yürüttüğü ve politika ürettiği bir yer oldu. Bu merkezde psikolojik danışmanlık desteği, kurs faaliyetleri, Jineolojî atölyesi ve benzeri çalışmalar yürütüldü. Merkezde satranç, erbanê, spor, Kürtçe, yaratıcı drama kursları, kadın kütüphanesi, film gösterimleri, çeşitli araştırmalar ve eğitimler yürütüldü. Kadına yönelik şiddetle mücadele, kadın ekonomisini geliştirme vb. konularda bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında eğitimler düzenlendi, broşürler dağıtıldı ve anketler yapıldı.

Uluslararası kuruluşlarla proje

Uluslararası kadın kuruluşları ile (Hollanda, Almanya, İsveç) birlikte faaliyetler yürütüldü ve ortak projeler yapıldı. AB ile “Kız Çocuklarının Okul Sürecinde Desteklenmesi” projesi yürütüldü. 2015 yılı içerisinde belediyede çalışan kadın ve erkeklere toplumsal cinsiyet eğitimleri düzenlendi.

Pazar kuruldu

Mêrdîn Belediyesi Amed’de kurulan dikiş atölyesi (kooperatif) ile görüşerek ortak üretimlerini satışa sundu. Cizîr’deki kooperatifle de görüşülerek oradaki dikiş atölyesinden kadınların diktiği penye tişörtler satın alındı. Kadınlar arası ekonomik alışveriş kurulan pazarlar ile kadın ekonomisini güçlendirme amaçlandı.

Êlih Belediyesi

Êlih (Batman) Beldiyesi’ne atanan kayyum Hêvî Umut Kadın Atölyesi, SELİS Kadın Danışma Merkezi ve Belediye Kadın Politikaları Müdürlüğünü kapattı. Hêvî Umut Kadın Atölyesi 2010 yılında kuruldu. Atölye kapsamında ayrıca 3 atölye çalışması daha yapıldı. Dikim atölyesi, kuaför atölyesi ve kilim atölyeleri oluşturularak çok sayıda kadın mezun edildi. Mezun olan kadınlara iş imkânı tanındı. Üretimin yaygınlaşması açısından yurt dışı bağlantıları güçlü tutuldu. İsveç’te kadın çalışması yürüten ayrıca kadına dönük uluslararası projelerde imzası olan “Demokratik Pilotlar Derneği” ile ortak proje geliştirmek için sürekli irtibat halinde olundu. 2016 yılı içerisinde üretilen tüm ürünler 7 ayrı merkezde sergilendi.

Nisêbîn ve Cizîr ile dayanışma

Nisêbîn (Nusaybin) ve Cizîr’den (Cizre) gelen ailelerle dayanışma amaçlı kermes yapıldı. Kadınlara toplumsal cinsiyet konulu filmler izletildi. Kadın farkındalığını geliştirmek, toplumsal cinsiyete dayalı algıyı değiştirme-dönüştürme konulu eğitimler verildi. SELİS Kadın Danışma Merkezi ve Belediye Kadın Politikaları Müdürlüğü kapatıldıktan sonra “Kadın Spor Kompleksi” kadın ibaresi kaldırılarak karma hale getirildi.

Sêrt Belediyesi

Toplumsal cinsiyet eşitliliği konusunda kamuda duyarlılık yaratmak için eğitimler verildi. Kadınların sosyal ka-pasitelerini geliştirmeye yönelik kültür sanat etkinlikleri düzenlendi. Berfin Kadın Danışma Merkezi’nde şiddet mağduru kadınlara danışmanlık ve yönlendirme çalışmaları yürütüldü. Merkezde kadına yönelik sosyal, kültürel, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, kadınların psiko-sosyal, ekonomik ve hukuksal sorunlarının giderilmesine yönelik çalışma yürütüldü. Şengal Kampı’nda kalanlara da “Cinsiyet Eşitliği Farkındalık” semineri verildi.

AMED / ŞÛJIN