Politika

Goldman Sachs: Dolar 4 liraya çıkacak


Referanduma ilişkin değerlendirme yapan Goldman Sachs, ‘Dolarda 4 TL tahminimiz sürüyor’ diyerek ekonomide sorunların ağırlaşacağına dikkat çekti

Dünyaca ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, muhalefetin “şaibeli” dediği referanduma ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Goldman Sachs, “Türkiye: Anayasa referandumundaki ön sonuçlar başkanlık sistemine geçiş sinyali verdi” başlıklı raporunda Dolar/TL’nin 12 aylık bir süre içerisinde 4’e çıkabileceğini tahmin ettiklerini belirtti. GS, “Lira referandum belirsizliğinin çözülmesine reaksiyon vererek güçlenebilir ancak bu etki sönecek gibi gözüküyor. TL’nin zayıflamaya devam edeceğini tahmin etmeye devam ediyoruz ve 12 aylık Dolar/TL tahminimizi 4 olarak sürdürüyoruz” dedi.

Raporda şu ifadeler öne çıktı: “Sonuçlar, faizin fiyatlandığından daha fazla yükselmesi gerektiğini ve Lira’nın zayıflayacağı görüşümüzü değiştirmiyor. Merkez Bankası (MB) Mart’ta faizi yüzde 11,75’e yükseltse de politika faizlerinin bankacılık faizlerine yansıması sınırlı oldu. Bu aynı zamanda TL kredi mevduat rasyosuna da sert bir yükseliş olarak yansıdı. Global finansal koşullar sıkılaşıp yerel enflasyon görünümü bozuldukça marjinal faizlerin daha fazla artması gerektiğini düşünüyoruz.”

dihaber