Haber

Yüzde 90 katılım gösteren Ege’de yurttaşlar okul bahçelerini terk etmiyor


Oy verme işlemi sona ererken, yüzde 90 katılım gösteren Ege Bölgesi’ki yurttaşlar okul bahçelerini terk etmiyerek oylarına sahip çıkıyor

İzmir’de sabah saat 08.00’dan itibaren sandık başına gidilirken, gün boyu birçok ilçede seçim ihlalleri yaşandı. Birçok okulda özel harekat polisleri konuşlandırılırken, bazı okullarda engeli yurttaşlar oy veremeden geri dönmek zorunda kaldı. Gün boyu HDP’li sandık görevlileri engellenirken, 3 kişi de gözaltına alındı. Seçmenlerin çoğunluğu oyunu kullandıktan sonra gün boyu beklerken, özellikle Kürt yurttaşlar okul bahçelerinden ayrılmadı. Gün boyu CHP ve HDP’li sandık görevlileri ile okul sorumluları yaşanan hak ihlallerine müdahale ederek, olası bir olumsuzluğun önüne geçti.

Bekleyiş devam ediyor

Oyunu kullandıktan sonra gözaltına alınan HDP PM üyesi Semra Uzunok “Örgüt Propagandası” yaptığı iddiası ile tutuklandı. Öte yandan İzmir’in Bayraklı ilçesinde Sedat Polat adlı yurttaş oy kullanacağı Kurtuluş İpek İşeri İlköğretim Okulu’nda HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını taşıdığı gerekçesiyle TEM ekipleri tarafından gözaltına alına alındı.

Oy verme işlemi sona ererken, okul bahçelerindeki bekleyiş devam ediyor.

MUĞLA

Referanduma ilginin yoğun olduğu merkezlerden biri de Muğla oldu. Bodrum’ da halkın yüzde 90’ı sandığa gitti. Oyların kullanıldığı okullara giren polisin, HDP’li sandık görevlileri üzerinde baskı kurmaya çalıştığı belirtildi.

AYDIN

Aydın’da da gün boyu oy kullanım işleri yoğun bir şekilde devam etti. Engelli ve yatalak olan hastalar, evlerinden alınarak oy kullanacağı okullara taşındı. Oy kullanma kabinine telefonu ile girip fotoğraf çeken 25 kişinin oyu ise iptal edildi.

MANİSA

Manisa’da ise 1 milyon 29 bin 622 seçmenin büyük bir bölümü oylarını kullandı. Kentte kurulan 3 bin 159 sandıkta referanduma katılım oranı bir hayli yoğunken yaşlı, hasta ve engelli yurttaşları sandığa götürmek için sağlık ekipleri görevlendirildi. Bazı yaşlı yurttaşlar ambulansla sandık başına götürüldü.

Öte yandan kentte polisin yoğun önlemleri dikkat çekti. Bazı okullarda yurttaşlara GBT kontrolü yapılırken, referandum için 5 bin polisin görevlendirildiği öğrenildi.