Haber

Türkiye kentlerinde mührü yanında götürenden mühürsüz oy pusulasına kadar bir çok ihlal yaşanıyor…


Seçmenler oy kullanma işlemi için sandıklara akın ederken Türkiye kentlerinde çok sayıda ihllal haberleri gelmeye devam ediyor. İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde mühürsüz oylar çıktı. Referandumu takip eden gazeteci Zia Weise gözaltına alındı. Eskişehir’de 2015 yılı genel seçimlerinde çıkan olaylar nedeniyle bugün aynı okulda oy kullanılamıyor. Yozgat’ta ise bir kişi oy kulladıktan sora mührü yanında götürdü

“Tek adam” sisteminin oylanacağı referandum için çok sayıda yurttaş sandık başına gitti. Referandumda, 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak, cezaevlerinde 461 sandık kuruldu. Saat 07.00’de başlayan oy kullanma işlemi, saat 17.00’de sona erecek. Sandıklar açılır açılmaz çok sayıda ihlal de yaşanmaya başladı.

PM üyesine oy kullandığı okulda gözaltı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis (PM) üyesi Semra Uzunok, İzmir’in Buca ilçesi Karaağaç köyünde oy kullandığı okulda gözaltına alındı. Uzunok’un neden gözaltına alındığı belirtilmezken, Bayraklı Adliyesi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Beyoğlu’nda tek zarfta kullanılmış oy

Beyoğlu’nda bir yurttaşın zarfından fazladan kullanılmış oy pusulası çıktı. Fazla pusulalar için sandık kurulu “Dikkatsizliğimize gelmiştir” deyip olay ile ilgili tutanak tutmadı. Sultanbeyli’deki Vega Okulları’nda müşahitler okula alınmıyor.

plakaPlakasız araçlar yine sahnede

Önceki seçimlerde okul bahçelerine park edilen plakasız araçlar yine sahnede. İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Bey-Koop Ali Çebi Ortaokulu bahçesinde plakasız araç görüldü. Çağdaş Ses’de yer alan habere göre, yurttaşların olayı polislere ilettiği ve polislerin ise kendilerine araca müdahale edilmeyeceğini söylediği iddia edildi.

Esenyurt‘Evet’ aracıyla okula geldi: İstediğin gibi çekebilirsin

Esenyurt ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi Abdulkadir Aksu Anadolu Lisesi’nde oy kullanma işlemi sürerken okul bahçesine giren ve camında “evet” bayrağı taşıyan bir araç “evet” müzikleri eşliğinde propaganda yaptı. Gazetecilerin görüntü aldığını fark eden AKP’li “İstediğin gibi çekebilirsin” dedi.

Polisin oyu iptal edildi

Sarıyer Üstay Villaları 1272 no’lu sandıkta bir polisin oy kabininde fotoğraf çektiği tespit edildi. Sandık görevlileri durumu tutanak altına alarak polisin oyunu iptal etti. Kağıthane’de ise bulunan Ziyapaşa İlkokulu’ndaki ‘evet’ yazılamalarının silinmediği, okulun her yanında ‘evet’ stickerları olduğu belirtildi.

seçim_15_temmuz15 Temmuz fotoğrafları

Sol Haber Portalı’nda yer alan habere göre; Üsküdar’da bir sandıkta, oy verme yerinde 15 Temmuz’da yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu iddia edildi. Halk Evleri Twitter hesabında yer alan habere göre de Ümraniye’de bulunan Mediha Tansel okulunda 3072 nolu sandıkta fotoğraf çekildiği için 1 oy iptal edildi. Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi’nde de oy kullandığı esnada fotoğraf çektiği tespit edilen bir seçmenin oyu görevlilerince iptal edildi. Çekmeköy ilçesinde ise bulunan Sultançiftliği Ortaokulu’na getirilen bazı oy torbalarının açık olduğu görüldü. Bazı zarfların mühürsüz olması dikkat çekti.

Gazeteci Weise gözaltına alındı

İstanbul’da seçim takibi yapan gazeteci Zia Weise ‘soru sormak yasak’ diyen polis tarafından kısa süreli gözaltına alındığını duyurdu. Weise gözaltına alındığını Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Yenişafak

Yeni Şafak yazarına saldırı

Referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacağını açıklayan Yeni Şafak Yazarı Ali Bayramoğlu, İstanbul Gayrettepe’deki Şair Nedim İlköğretim Okulu’nda oy kullandıktan sonra AKP’li olduğu iddia edilen yaklaşık 30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Eskişehir’de oy pusulaları eksik

Eskişehir Halil Akkurt İlköğretim Okulu’nda 18 sandığın 15’inde oy pusulalarının eksik olduğu tespit edildi.

‘Evet’ oyu iptal edildi

Eskişehir Halil Akkurt İlköğretim Okulu’nda bir kişinin açık şekilde ‘Evet’ oyu kullandığı tespit edildi. Duruma sandık kurulu üyeleri itiraz etti. İtirazın kabul edilmesinin ardından tutanak tutuldu. Sandıkların açılıp, oy sayma işleminin başlamasının ardından bir “evet” oyunun iptal edileceği karara bağlanıp deftere işlendi.

İki defa oy kullandı

Kocaeli Barış Gazetesi’nin haberine göre ise, Derince’deki Cumhuriyet Ortaokulu’nda 1023 nolu sandıkta kayıtlı olan Nurten Abay isimli kadın, 1026 nolu sandıkta ikinci defa oy kullandı. Sandık müşahitlerinin usulsüzlüğü tespit etmesi üzerine olaya itiraz edildi. Abay’ın 1023 nolu sandıkta kullandığı oyun geçerli sayılacağı, 1026 nolu sandıkta ise bir oy fazla çıkacağı belirtildi. Fazla oy ise, sayım işlemi sonrası sandık kurulu başkanı tarafından rastgele bir zarf seçilerek iptal edilecek.

Korucular görevlileri tehdit etti

Wan’ın Payîzava (Gürpınar) ilçesi Hoşap Mahallesi’nde bulunan Güzelsu İlköğretim Okulu’nda asker ve korucular oy kullanılan sınıflara silahlarla girerek, sandık görevlilerini tehdit etti.

‘Tercih’ yerine ‘Evet’ oyları

Antakya’nın Reyhanlı ilçesinde ise kurulan 159 sandığın bazılarında, seçim başladıktan sonra oy pusulalarına basılan mühürde, ‘Evet’ yazdığı ortaya çıktı. DHA’da yer alan habere ihlalin İlçe Seçim Kurulu’na bildirilmesinin ardından ‘Evet’ yazan mühürler toplatılarak yerine ‘Tercih’ yazan mühür dağıtıldı. Bir süre duran oy verme işlemi, üzerinde ‘Tercih’ yazan mühürlerin dağıtılmasıyla tekrar başladı.

AKP rehberi!

Tekirdağ Çorlu’da bulunan Bahçelievler İlköğretim Okulu’nda AKP’lilerin üzerinde “AKP Sandık Rehberi” yazılı bildirileri sandık başkanlarına dağıttı.

Olay çıkan okulda oy kullanılmıyor

Eskişehir’de 2015 yılı genel seçimlerinde çıkan olaylar nedeniyle bugünkü referandumda Şehit Teğmen Subut Alkan Ortaokulu’nda oy kullanılmıyor.

Mührü yanında götürdü

Yozgat Sorgun Sincan Taylan Araslı İlkokulu’nda bir şahsın oy kullandıktan sonra mührü de beraberinde götürdüğü ortaya çıktı.

Oylarını konteyner da kullandılar

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde 6 Şubat’ta meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremle sarsılan Gülpınar ve Tuzla Köyü sakinleri, referandumunda oylarını konteyner okullarda kullandı. Depremin en çok hasar meydana getirdiği Yukarıköy Köyü’nde ise sandıklar köy ilkokulunda kuruldu.

Çöp kutusunda oy pusulaları bulundu

Kayseri Talas’ta Sahra Galip Özsan İlkokulu çevresindeki bir çöp kutusunda oy pusulaları bulundu. Sandık görevlileri tarafından olay ile ilgili tutanak tutuldu.

AKP’li müşahitler avukatlara saldırdı

Kocaeli’nin Gebze ilçesi Tatlıkuyu Gebze Eğitim Vakfı İlkokulu’nda AKP’lilere yakalarında simgesel kalem takmamaları gerektiğini dile getiren CHP avukatı ve okul sorumlusu saldırıya uğradı. CHP okul sorumlusuna saldıran AKP’liler yakalarındaki kalemleri takmaya devam ettiler.

HABER MERKEZİ