Haber

Oy verme işlemi sona erdi tüm sandıklar kapandı


Saat 17.00 itibariyle tüm Türkiye’de oy verme işlemi son buldu. Zarfların açılmasına ve oy sayımına başlandı

32 ilden sonra diğer 49 ilde de oy kullanma işlemi saat 17.00 itibariyle sona erdi. Böylece tüm illerde oy kullanma işlemleri tamamlanmış oldu. 167 bin 140 sandığın kurulduğu yurtiçinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen bulunurken, oylamaya katılma oranının yüksek olduğu belirtildi.

Sandıklar açılıyor

Oy verme işleminin ardından sandıklar, oy verilen yerde hazır bulunanların gözü önünde açılacak ve sandıktan çıkan zarf sayısı açılarak, tutanağa yazılacak, zarflar oy veren seçmen sayısı ile karşılaştırılacak. Ardından zarflar sayılarak sandığa konulacak ve ara verilmeksizin döküme başlanacak. Mevzuata göre, bu işlemler tutanak defterine geçirilecek. Aynı zamanda oy sayımı sırasında yapılacak itirazlar sayım işlemini durdurmayacak. Oyların sayım ve dökümü bitince, torbaya, atılmış olan oy pusulalarının, sandıktan çıkan zarf sayısına uygunluğu denetlenip, tutanağa geçirilecek. Oyların sayımı ve sayım cetvellerine sonuçların geçirilmesi biter bitmez, sandık kurulu başkanı bu sonuçları yüksek sesle duyuracak. Ardından oylar torba içinde bağlı olduğu seçim ilçe seçim kurulana en az iki üye tarafından teslim edilecek.

Öte yandan yurt dışında 57 ülkede ve 120 temsilcilikte kullanılan oylar ise 720 diplomatik torba içinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’a getirilmişti. Aynı mevzuatla yurt dışı oyları da sayımı ve teslimi yapılacak.

Parti müşahitleri görebilir

Gün boyunca gönüllüler ve müşahitlere yönelik hak ihlalleri tavan yaparken, mevzuata göre sandık başında birçok hakları var. Buna göre, oy pusulalarını kurulun diğer üyeleri ve parti müşahitleri görebilir. Ayrıca oyların İlçe Seçim Kurulu’na teslimi sürecinde, müşahitler de isterlerse ve taşıtta yer varsa veya taşıt kendileri tarafından sağlanmak suretiyle katılabilir.

Yayın yasağı

Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.