Haber

Halk olası ihlale karşı okul bahçelerini terk etmiyor


Adana’da engelli ve hasta yurttaşlar ambulans veya yakınlarının araçlarıyla oy kullanırken, asansörü olmayan okullarda engelli yurttaşlar büyük zorluklar yaşadı. Yurttaşların, ‘Her şeye rağmen Hayırlısı olsun’, ‘Bir kişi bu ülkeyi yönetmesin; 4 kişi yönetsin’ gibi cümleler sarf etmesi dikkat çekti. Her şeye rağmen oyunu kullanan birçok yurttaş olası ihlallere karşı okul bahçesini terk etmiyor.

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Adana Erkek Lisesi’nde 4149 Nolu sandıkta mühür vurulmadan 18 oyun kullanıldığı ve bu durumun tutanaklara geçirildiği öğrenildi. Gülbahçe Mahallesi’nde bulunan Gülbahçe Anadolu Kız Lisesi 2184 Nolu sandığın mührü çalındığı ve tutanaklara geçirildiği belirtildi. Ayrıca E5 Karayolu üzerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterlerini bulunduğu “Evet” pankartlarının toplatılmadığı görüldü. Yine Dağlıoğlu Mahallesi’nde elinde “Hayır” bayrağı olan bir çocuk polislerce bayrağı elinden alınarak, gözaltına almaya çalıştı. Çevredeki yurttaşların itirazı üzerine çocuk serbest bırakıldı.

Bir ailenin yerine başkalarının oy kullandığı ortaya çıktı

Yüreğir ilçesine bağlı Levent Mahallesi’nde Seniha Çobanoğlu İlkokulu’nda bulunan 1215 Nolu sandığa gelen bir aile, kendilerinin yerine 3 oy kullanıldığını öğrendi. Aile oy kullanmadıklarını belirtmeleri üzerine sandık kurulu durumu tutanak altına alıp, liste imza kaymasından dolayı aile oy kullanamadı. Oy kullanamadıklarını ifade eden Emre isimli genç, polis karakoluna gidip, konuyla ilgili şikayette bulunduklarını belirtti.

150 kişi oy kullanamadı

Çukurova’da saat 14.00 itibarıyla sandıkların yüzde 80 oranında oy kullanıldığı öğrenildi. Ayrıca Akkapı Mahallesi’nde bulunan Şehit Kemal Yüzgeç Ortaokulu’nda oy kullanmaya gelen Selek ailesi, seçmen listesinde adları olmadığı için oy kullanamadı. Duruma tepki gösteren Selahattin Selek, kendileri gibi 150 kişinin oy kullanamadan evine gittiğini belirtip, “Her yıl aynı okulda oyumuzu kullandık. Şu an ise ismimiz yok. Bu olacak iş değil. Muhtar da ortalıkta görülmüyor. Kaydımız yok. Bunda bir hile var” dedi.

4 kişi gözaltına alındı

Kürt seçmenlerin yoğun yaşadığını mahallelerde birçok kişi oy kullandıktan sonra arama kararları olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı. Seyhan ilçesinde Bahçelievler İlkokulu’nda biri kadın 4 kişi gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan birinin adının Abdi Sincar olduğu öğrenildi. Şehit İdris Güler İlkokulu’nda ismi öğrenilemeyen yaşlı bir kadın, Fatih Terim Lisesi’nde de Nusret Gönültaş isimli yurttaşın gözaltına alındığı öğrenildi.

Eksik oy pusulaları

Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde bulunan Karşıyaka İlköğretim Okulu, Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu, Çukurova İlköğretim Okulu, Hacı Nazım Turgut İlkokulu, Beyazevler Semiha Yücel İlkokulu ve Mareşal Çakmak İlkokulu’nda saat 08.00’da başlayan oy verme işlemlerinin eksik oy pusulası ve zarf ile sürdüğü belirtildi. Sandık görevlilerinin tutanak tuttuğu ve durumu Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirdiği öğrenildi.

29 Ekim İlkokulu’nda ise ismi öğrenilemeyen bir kadın, “Hayır” propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Yine Anafartalar İlkokulu’nda ise Cihat Baytekin adlı genç, asker kaçağı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı mahallelerde zırhlı araç hareketliliği dikkat çekti.

Mersin_2

El ele tutuşup oy verdiler: Hayırlı olacak inşallah

Mersin’de sabah saatlerinde sandıklarda oy kullanımı başlarken, birçok sandıkta kuyruklar oluştu. Yurttaşların sandığa yoğun ilgisinin görüldüğü kentte, en yoğun ilgi ise Kürtlerin yoğun yaşadığı mahallelerde gözlendi. Gençlerin yanı sıra yaşları ilerlemiş olanlar da sandığa büyük ilgi gösterdi. Güneş Mahallesi’nde bulunan Hatice Uluğ İlkokulu’nda oy kullanan 65 yaşlarında Meliha ve Nuri Ay çiftinin el ele tutuşarak oy kullandıkları sandıkta “Hayırlı olacak inşallah” sözleri dikkat çekti. Hürriyet İlkokulu’nda oy kullanan yurttaşlar arasında evlerinden güçlükle çıkan engelli yurttaşların tekerlekli sandalyelerle sandık başına gittikleri objektiflere yansıdı. Sinan Kaya isimli engelli yurttaş, annesinin yardımı ile oyunu kullandı.

ADANA/MERSİN