Haber

DTK ve HDP heyeti: Şirnex ve Sûr’da yapılanların aynısı Xerabê Bava’da devrede


Gözaltı, kayıp ve ölüm haberlerinin geldiği abluka altındaki Nisêbîn’in Xerabê Bava köyüne girişleri engellenen DTK ve HDP heyeti, devlet güçlerinin daha önce Şirnex ve Sûr’da yaptıklarının aynısını Xerabê Bava’da yapıldığını söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine bağlı, abluka altındaki Xerabe Bava (Koruköy) köyüne aralarında milletvekillerinin bulunduğu heyet gitti. Heyetin köye girişi devlet güçleri tarafından engelleniyor.

Heyet köyde incelemelerde bulunacak

Konuya ilişkin açıklamada bulunan HDP, HDP Êlih (Batman) Milltevekili, Mehmet Ali Aslan, Amed Milletvekili Feleknas Uca, Şirnex (Şırnak) Milletvekili Leyla Birlik, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile HDP ve DBP Mêrdîn il, ilçe yöneticilerinin Xerabe Bava köyüne hareket ettiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca “Köydeki evlerin yakıldığı, köylülerin gözaltına alındığı, köylülere işkence uygulandığı gibi iddiaları araştıracak olan heyetimiz gün boyu incelemelerde bulunacaktır” ifadeleri kullanıldı.

‘İşkencenin seleri duyduk’

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP milletvekilleri Leyla Birlik, Mehmet Ali Aslan ve Feleknas Uca, askerlerin engellemesi üzerine bölgeden ayrıldı. Heyet ardından Xerabê Bava’ya yakın olan Zorava köyüne geçti. Burada açıklama yapan HDP’li vekil Aslan, Xerabê Bava’da yaşananları öğrenmek için geldiklerini ve ancak engellendiklerini söyledi. Aslan, “Hasta insanlarımızın olduğunu duyduk. Aynı zamanda gıda, su ihtiyacı var” dedi. Yurttaşların ihtiyaçlarıyla da ilgilenmelerine izin verilmediğini belirten Aslan, “Askeri yetkililer, emri valilikten ve Ankara’dan aldıklarını dile getirdi. Köye girmek için temaslarımız sürüyor. Oradaki insanlarımızı görmek için bütün girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

‘Köyde olup biteni öğrenmek için birlik olmak gerekiyor’

Bir günlük “sokağa çıkma yasağının” kalkmasına rağmen keyfi olarak fiilen devam ettirildiğini vurgulayan HDP’li vekil Leyla Birlik ise, köye 3 kilometre kala askerler tarafından durdurulduklarını söyledi. Köyde olup biteni bilmediklerini dile getiren Birlik, “Telefonla oradaki insanlarla en son konuştuğumuzda köyde durumların kötü olduğunu söylediler. 300-400 arasında ev var bu köyde, hastalar var ve köyden çıkamıyorlar. Yaşlılar, çocuklar var. Daha önce Şırnak’ta, Sur’da ne yaptılarsa şu an bu köyde de bunlar yapılıyor. Orada bir vahşet gerçekleştirdiler burada da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Evler yakılıyor, insanlar gözaltına alınıyor ve köye girişler engelleniyor. Kendi ağızlarından gözaltıların olduğunu duyduk. Bu köyde son 8 gündür neler olup bittiğini öğrenmek için herkesin birlik olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Köyde cenazeler var

AKP’nin referandumda başarılı olmayacağını anlayınca halkı gözaltı ve baskılarla sindirmeye çalıştığını söyleyen Birlik, AKP’nin nereye vardığını gördüklerini belirtti. Birlik, “Buradaki insanlar bize oy vermiş insanlar, yaşadıklarını öğrenmek bizim insani bir haklarımızdır. Bu referandumda sonuç almak için insanlara baskı kuruluyor. Bildiğimiz kadarıyla burada cenazeler var. Bu cenazelere ne yapıldığıyla ilgili bize bilgi verilmiyor. Bu zihniyet, bu baskılarla asla kazanamayacak. Binlerce insanın yaşadığı bu köyde gıda, su ve ilaç ihtiyacı olduğu bilgisi var elimizde. Bizde halkımızın yanında olmak istiyoruz. Bir an önce bu yasağın kaldırılmasını ve heyetimizin köye girişine izin verilmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

MÊRDÎN